Loading...
Ostatní

PŘEHLED: Jaký byl jihočeský sportovní rok 2018?

Mnoho a mnoho sportovních událostí, které se týkaly jihočeských sportovců, se stalo během celého roku 2018. To nejzajímavější doplňujeme do přehledu. Víte o dalších zajímavostech? Pošlete nám je.

Leden

1. leden – Do funkce manažera volejbalového klubu VK České Budějovice nastoupil bývalý hráč Robert Mifka, který nahradil dlouholetého manažera Stanislava Pochopa
  2. leden – Dramatický retro zápas Motoru s Karlovými Vary vyhráli Jihočeši na nájezdy 2:1
  3. leden – Dynamo se dočkalo nové multifunkční světelné cedule na Střeleckém ostrově
  4. leden – V nominaci na olympiádu v jihokorejském Pchjongčchangu bylo i pět Jihočechů – Milan Gulaš, Tomáš Mertl, Michal Vondrka, Roman Horák a Jan Kovář
  5. leden – Do lyžařského závodu Kašperská 30 nastoupilo 620 lyžařů
  6. leden – Basketbalisté Basket Fio banka Jindřichův Hradec poprvé v sezoně vyhráli v nejvyšší soutěži. Svitavy porazili 99:90. Potřebovali k tomu 19 zápasů
  7. ledna – Jen pár hodin byly k dispozici vstupenky na zápas Motor – Kladno. Davové šílenství vyvolala zpráva o návratu Jaromíra Jágra do Česka. V tu dobu ještě nikdo nevěděl, že se česká legenda zraní a hrát nebude

Únor

1. únor – Nadaná jihočeská lyžařka Barbora Havlíčková doběhla ve skiatlonu na 2x 7,5 km na olympiádě v jihokorejském Pchjongčchangu na 43. místě
  2. únor – Ledenice získaly pořadatelství pro softbalové mistrovství Evropy. Na jihu Čech se bude hrát v roce 2020
  3. únor – Hokejista Milan Gulaš nakonec přišel o olympiádu kvůli zranění kolene
  4. únor – Krasobruslaři Martin Bidař a Anna Dušková měli olympijskou premiéru a obsadili 14. místo

Březen

1. březen – Souboj Jihočeské univerzity a Vysoké školy technické a ekonomické vyhrál univerzitní mančaft 4:1. Utkání sledovalo na 2 500 fanoušků
  2. březen – Novým trenérem hokejistů Motoru byl jmenován Václav Prospal

Duben

1. duben – David Popovič vyhrál v domácí hale mistrovství republiky v boxu
  2. duben – Starší dorost Motoru České Budějovice vyhrál extraligu. EC Red Bull Salcburk porazili Jihočeši ve finále 5:4 po nájezdech
  3. duben – Hokejisté HC Strakonice vyhráli Krajskou ligu. Ve finále udolali Český Krumlov v sérii 2:1, rozhodující zápas skončil 4:3 po nájezdech
  4. duben – Volejbalistky VK ČEZ České Budějovice vyhráli první ligu i baráž o extraligu. Po jednání vedení klubu ale Jihočešky postup odmítly
  5. duben – Volejbalisté Jihostroje prohráli po nepovedeném semifinále i boj o třetí místo a v extralize skončili na 4. místě
  6. duben – Přes 450 karatistů z Čech, Slovenska, Polska, Maďarska a Ukrajiny se utkalo v Budějovicích na Sparing Campu

Květen

1. květen – Souboj Jihočeské univerzity a Vysoké školy technické a ekonomické ve fotbale skončil po hodině hry kvůli hustému dešti za stavu 1:0 pro univerzitu.
  2. květen – Milan Gulaš, který v sezoně hrál za Plzeň, získal cenu Hokejista sezony
  3. květen – Fotbalista a kanonýr David Lafata oznámil, že po sezoně skončí s profesionálním fotbalem a bude hrát Krajský přebor za jihočeský Olešník
  4. květen – Trojice Lucie Veithová, Adriana Crhonková a Aneta Růžičková z TJ Karate České Budějovice neuspěla na mistrovství Evropy, které hostilo Srbsko
  5. květen – Ivo Grabmüller v pořadí jako pátý Čech zdolal tzv. Korunu světa. Tedy nejvyšší hory všech kontinentů. Jako poslední vylezl na Mount Everest, na kterém málem přišel po velkých problémech o život
  6. květen – 46. ročník Rallye Český Krumlov vyhrál favorizovaný Jan Kopecký
  7. květen – Nepovedené jaro zakončilo fotbalové Dynamo ve druhé lize výhrou nad Žižkovem 2:1. V tabulce ale skončilo až na 6. místě

Červen

1. červen – Florbalisté FBC Štíři České Budějovice na vozíku obhájili extraligový titul
  2. červen – 7. ročník českobudějovického 1/2maratonu vyhrál Brit Luky Traynor. V ženské kategorii vyhrála moldavská běžkyně Lilia Fisikovici
  3. červen – Jindřichův Hradec hostil zápas Evropské ligy ve volejbale žen a Česky porazily Bělorusko 3:0. Díky tomu postoupily na závěrečný turnaj
  4. červen – Vedení hokejového Motoru přivedlo do týmu Cody Bradleyho z Kanady
  5. červen – Florbalisté FBC Štíři České Budějovice sice v sezoně postup nevybojovali, ale po dodatečné nabídce od svazu přijali výzvu hrát první ligu (druhá nejvyšší soutěž)

Červenec

1. červenec – Oficiální zahájení měla nová fotbalová akademie pod názvem SK Dynamo České Budějovice Akademie, z.s.
  2. červenec – Dynamo České Budějovice prodalo svou oporu Jakuba Peška do prvoligového Liberce. Stejným směrem šel i útočník Mashike
  3. červenec – Dynamo České Budějovice porazilo v přípravě Spartu Praha 2:1. Pražané hráli v nejsilnější sestavě, tedy i s TOP hráči jako Stanciu, Kanga, Kaya, Frýdek, Ben Chaim či Šural
  4. červenec – Fotbalisté Malše Roudné dobrovolně opustili kvůli poměrům v českém fotbale Divizi a přihlásili se jen do Krajského přeboru
  5. červenec – Softbalisté České republiky vyhráli mistrovství Evropy. V týmu byli i Jiří Korčák, Patrik Kopečný a Petr Frejlach z jihočeských Ledenic
  6. červenec – Vedení basketbalového J. Hradce po sestupu z nejvyšší soutěže začalo řešit kádr pro novou sezonu. A vyhlásilo za cíl rychlý návrat
  7. červenec – Prognózy se vyplnily a stavba Multifunkčního centra Dlouhá louka se odložila. Volejbalisté Jihostroje kvůli tomu přišli o evropské poháry
  8. červenec – Třetí nejvyšší hokejová soutěž schválila nový systém, na jehož základě vznikla skupina Jih. Pro Písek, Tábor a David Servis to ale naopak znamenalo mimo jiné cestování i do Opavy či Hodonína
  9. červenec – Na předsezonní tiskové konferenci promluvilo vedení SK Dynamo České Budějovice o obměně kádru a cílech. Tím hlavním byl postup do nejvyšší soutěže
  10. červenec – Na Akademickém mistrovství světa v Japonsku jihočeským karatistům chyběla k medaili jedna výhra. TJ Karate reprezentovali Tomáš Hermann a Adriana Crhonková
  11. červenec – Motor se startem nové sezony spustil i nový fanshop

Srpen

1. srpen – Triatlonovou Velkou cenu Tábora vyhráli František Linduška a Romana Gajdošová
  2. srpen – Vozíčkáři FBC Štíři České Budějovice vyhráli prestižní mezinárodní turnaj ve florbale Prague Wheel Open
  3. srpen – Hokejový Motor přivedl další zahraniční posilu. Tým doplnil Kanaďan David Gilbert
  4. srpen – Dlouholetá defenzivní opora Motoru Roman Vráblík odešel hostovat do extraligové Plzně
  5. srpen – Hendikepovaný plavec Arnošt Petráček si v Irsku doplaval pro evropské zlato v závodě na padesát metrů volným způsobem
  6. srpen – Hokejisté Motoru zdolali v přípravě Amur Chabarovsk, účastníka KHL, o dva góly 4:2

Září

1. září – Hokejisté a vedení Motoru představili na tiskové konferenci cíle pro sezonu i nové dresy, na jejichž designu se podíleli sami fanoušci
  2. září – Vyšla kniha k 90. výročí hokejového Motoru s názvem Českobudějovické zlato, stříbro, bronz
  3. září – Byla schválena rekonstrukce tribuny na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích. Dokončena bude v roce 2019 a bude stát přes 55 milionů korun
  4. září – Derby ve FORTUNA:NÁRODNÍ LIZE mezi Táborském a Dynamem skončilo remízou 1:1
  5. září – Na tiskové konferenci VK České Budějovice byly představené cíle pro novou sezonu. Tým je i kvůli (ne)stavbě nové sportovky bez evropských pohárů a chce tak zaútočit na titul
  6. září – SK Dynamo PCO České Budějovice po postupu zahájilo druhou ligu ve futsale s cílem pokusit se postoupit mezi českou elitu

Říjen

1. říjen – Softbalisty Ledenic obhájili titul a vyhráli českou extraligu
  2. říjen – Na Střeleckém ostrově v Českých Budějovicích se hrál reprezentační zápas Elite Tournament U20 Česko – Anglie. Zápas skončil remízou 1:1
  3. říjen – Zkušený fotbalový trenér a manažer v oblasti mládeže Tomáš Maruška skončil kvůli poměrům v českém fotbale ve všech funkcích

Listopad

1. listopad – Tábor hostil Světový pohár v cyklokrosu
  2. listopad – Akrobatický pilot Martin Šonka z Tábora vyhrál titul mistra světa. Rozhodly o tom závody v Texasu

Prosinec

1. prosinec – Mistrovství Česka v karate hostil Jindřichův Hradec a turnaji dominovaly oba českobudějovické kluby – TJ Karate České Budějovice a Fight Club, který získal největší počet titulů – 17
  2. prosinec – V Českých Budějovicích byla v rámci Mistrovství světa ve florbale vybudována velká fanzóna
  3. prosinec – Historicky poprvé vybojoval zástupce České republiky medaili na Světové lize v karate. V Itálii vybojovala stříbro Martina Šáchová z TJ Karate České Budějovice
  4. prosinec – Další ze série retro zápasu se odehrál v Budvar aréně. A Motor v něm deklasoval Prostějov 7:1