Loading...
Hokej

Motor urval první barážové vítězství. Po přestřelce udolal Piráty v nájezdech

Po neúspěšném vstupu do baráže na ledě Pardubic, o němž jsme již psali, se jihočeští hokejisté ukázali poprvé doma a vyprodaná Burvar aréna byla svědkem jednak velké přestřelky, ale hlavně prvního vítězství v prolínací soutěži. Přestože Motor v utkání třikrát vedl, jednou dokonce o dvě branky, v základní hrací době nebyl dnešní vítěz známý. Rozhodnout musely až samostatné nájezdy a s nimi až jejich osmá série z hokejky Zdeňka Doležala.

Jihočeši hodlali dát ihned zapomenout na páteční nezdar a do dnešního duelu vstoupili opravdu dravě. Již po necelých šesti minutách také vedli o dvě branky, když prvně po Pýchově pokusu úspěšně dorážel Václav Karabáček, načež v nabídnuté přesilové hře střelu Přikrila šibalsky protečoval do sítě Miloslav Čermák. Až ve chvíli, kdy začalo jít takřka do tuhého, o sobě začali dávat vědět hosté a to velmi efektivně. Netrvalo totiž dlouho a vedení domácích bylo vunulováno. Kutlák smolně, ale naprosto zbytečně vyhodil kotouč mimo hrací plochu a Chomutov nehodlal nabídnutou příležitost zahodit. Naopak. Klhůfek po svém operování za brankou na zlatém podnose předal přesnou přihrávku Janu Stránskému a ten přesnou střelou ve třinácté minutě vsítil kontaktní branku. O necelé tři minuty později nejprve po Sklenářově pobídce Kovář orazítkoval tyč, ale odražený kotouč padl Pavlu Klhůfkovi přímo na hůl a dopravit jej do odkryté klece bylo to nejsnazší, co mohl udělat. Jenomže chuť a dravost Budějovických byla natolik silná, že si ještě minutu a čtyřicet sekund před první pauzou vzali vedení zpět. A opět u toho byl aktivní bek Pýcha, jehož střelu chomutovský brankář Peters pouze vyrazil, což byl snadný úkol pro Lukáše Endála, aby první dvacetiminutovka byla úspěšnější pro domácí mužstvo.

Druhá třetina nebyla na branky až tolik bohatá jako ta úvodní, ovšem stále měla co nabídnout. Jako první o sobě dali vědět Piráti, kterým ještě dobíhala přesilová hra. Tu sice proměnit nedokázali, ale krátce po jejím skončení se podruhé v zápase radovali z vyrovnání. Ve dvaadvacáté minutě se před branku domácích dral Petr Koblasa a za pomoci svého důrazu dostal kotouč za Kváčova záda. Stav 3:3 vydržel až do druhé poloviny utkání a o slovo si opět řekly České Budějovice. Do puku se ze své palebné pozice opřel Babka, ale jeho pokus skončil pouze v pozici mezikruží. Tam se jej ale chopil výborně hrající Jakub Doktor a s přispěním štěstí dostal kotouč za Petersova počtvrté. Vedení ovšem ani tentokráte nevydrželo hokejistům Motoru dlouho a opět byl za úspěchem aktivní Klhůfek. Ten využil propad domácí defenzivy a v přečíslení vyzval ke skórování Ivana Humla. Poslední jmenovaný byl také posledním střelcem který se v základní hrací době prosadil.

Třetí třetina už nebyla tolik známkou snažení o vstřelení branky, byť několik šancí nabídla, k vidění byl spíše festival výhozů a zakázaných uvolnění. Oba týmy kontrolovaly výsledek, jako by se spokojily s remízou a přes několik slibných příležitostí spíše hokejisté hráli zodpovědně ze zabezpečené obrany. Za zmínku ale stojí enormní snaha Davida Gilberta, jenž byl blízko gólu minimálně ve dvou dalších příležitostech. Nejprve společné přečíslení  s Novákem vzal na sebe a na Petersovi ztroskotal z prvního pokusu i nabídnuté dorážky, v závěru třetího dějství jen těsně nedosáhl na velice chytrou pobídku Endála.

Branku nepřineslo ani pětiminutové prodloužení, byť opět nelze mluvit o tom, že by bylo bez šancí. Motor dokonce dostal možnost přesilové hry, ale ta trvala pouhých sedm vteřin a tak z ní pochopitelně nic nebylo.

O výsledku zápasu tak musela rozhodnout dovednostní soutěž v podobě samostatných nájezdů. V nich se v základně stanovených pěti sériích předvedli hlavně brankáři a gól nepřinesla ani série šestá. První gólové vyjádření přinesl v sedmé sérii Petr Koblasa, který vzal svůj um do svých rukou a po vykoupání brankáře Kváči v brankovišti zasunul puk za brankovou čáru. Ovšem, když po celý zápas přišly na veškeré vedoucí góly rychlé reakce, ta musela zákonitě nastat i teď i když z druhého tábora. Zdeněk Doležal odmítal cokoliv vymýšlet, rozjel se a s přehledem vsítil touš do horního růžku. Osmá série již byla tou poslední. Stránský byl blízko zakončení, ale k jeho smůle mu stopku vystavil Kváčův beton, načež odpovídal znovu sebevědomý předchozí nájezdník. Trefa Zdeňka Doležala přímo mezi Petrsovy betony udala tečku za dnešním utkáním, které skončilo úspěšněji pro domácí mužstvo.

ČEZ Motor České Budějovice  – Piráti Chomutov 5:4sn (3:2, 1:2, 0:0 – 0:0)

Branky a nahrávky:4. Karabáček (Babka, Pýcha), 6. Čermák (R. Přikryl, Doktor), 19. Endál (Pýcha, Gilbert), 32. Doktor (Babka), rozh. nájezd Doležal – 13. J. Stránský (Klhůfek, Huml), 16. Klhůfek (L. Kovář, Sklenář), 22. Koblasa, 34. Huml (Klhůfek).
Rozhodčí: Šír, Svoboda – Lučan, Kis. Vyloučení:2:5. Využití: 1:1. Diváci: 6421 (vyprodáno).

Č. Budějovice: Kváča – Kutlák, Plášil, Pýcha, Pavlin, Vydarený, M. Jandus – M. Novák, Gilbert, Endál – Karabáček, Bradley, Z. Doležal – Čermák, Přikryl, Doktor – Heřman, Dančišin, Babka – Kachyňa.

Chomutov: Peters – Jank, Flemming, L. Kovář, Knot, Štich, Blaha, Dietz – Koblasa, V. Růžička, Duda – Sklenář, Huml, Klhůfek – Tomica, Vantuch, J. Stránský – T. Svoboda, Gut, Šťovíček.

Hodnocení trenérů

Václav Prospal (trenér Motoru): „Měli jsme výborný vstup do zápasu a podařilo se nám odskočit. Detaily, které duely na vyšší úrovni rozhodují, ale musíme ještě víc vyladit. Udělali jsme pár chyb, soupeřovi šikovní hráči je potrestali a vrátili se do utkání. To samé se stalo ve druhé třetině, kdy hraješ oslabení, nejsi schopný vyhodit kotouč a když se ti vrací vyloučený hráč na led, tak tě vyšachují, protože hráči jsou zavaření a nedokážou střídat. Když použiji fotbalovou terminologii, tak čtvrtý gól padnul ze standardní situace, kterou si ukazujeme na videu… Víc šťávy než ve třetí třetině přineslo prodloužení. Za ten extra bod jsme ku*va rádi!“

Vladimír Růžička (trenér Chomutova): „Měli jsme špatný vstup do zápasu, Budějovice nás přehrávaly a daly nám dva góly. Do konce úvodní části se nám podařilo srovnat, prostřední dvacetiminutovka byla vyrovnanější, a jelikož nevím, jak jsou na tom kluci se silami, tak jsme to ve třetí třetině chtěli prostřídat a hru rozkouskovat. Nakonec se ukázalo, že to vydrželi. Když ale ze sedmi nájezdů dáme jeden gól…“